Z DVD až na VideoCD

Kopírování DVD disků pro náročné

Doposud bylo kopírování DVD disků schováno spíše ve stínu, ve kterém se proháněli především autoři freewaru. V současné době tento trend objevily také softwarové firmy a nabízejí řešení jednoho kliknutí, které umí převést najednou celý DVD disk.

Přednost těchto programů je jasná. Jejich obsluha je snadná a uživatel musí projít jen minimum nastavení. O kopírování tímto způsobem se dočtete v samostatném článku. Fajnšmekrům jsou ovšem nastaveny pevné hranice: filtry, efekty a možnosti detailních nastavení jim budou chybět. Kdo tedy očekává od svých DVD kopií tu nejvyšší kvalitu obrazu a zvuku, ten se bez použití speciálních programů jako například TMPEGEnc a DVDAVI neobejde. Tento návod vás krok za krokem provede celým procesem od DVD až po VideoCD, případně SuperVideoCD (upřesněme si ještě rozlišení jednotlivých formátů : VCD 352x288, SVCD 480x576, DVD 720x576 pixelů). Navíc vám prozradíme, jak můžete získat optimální kvalitu obrazu a zvuku a jak převedete americký formát NTSC.

Obsah :
   Kopírování videodat: SmartRipper
Příprava filmů: DVD2AVI
   Výroba VCD: TMPEGEnc
   Výroba SVCD: TMPEGEnc

TMPEG: Tipy pro zlepšení kvality
Optimální zvuk pro (S)VCD : Prostorový zvuk se dvěma zvukovými stopami
Převod US-DVD v normě NTSC


použitý software (odkaz na Chip CD) internet
SmartRipper 2.41 www.doom9.org/software.htm freeware
cladMdec 1.5 clonead.cjb.net freeware
DVD2AVI 1.76 arbor.ee.ntu.edu.tw/~jackei/dvd2avi freeware
FitCD 0.9.9 members.tripod.de/fitcd freeware
Chip S-VCD kalkulátor freeware
TMPGEnc-2.02.31.119   freeware


SmartRipper: SmartRipper rozpáře DVDéčko a přenese jeho data na pevný disk.

Kopírování videodat: SmartRipper

Video nahrávky nelze kopírovat z DVD přímo, protože jsou proti tomuto postupu chráněny. Ke zkopírování na pevný disk tedy potřebujete speciální nástroj, tzv. ripper. Se svými možnostmi nastavení je prvotřídní SmartRipper. V případě problémů vyzkoušejte CladDVD.
Upozornění: Z právního hlediska se při rippování pohybujete za hranicí zákona. Můžete sice vytvářet zálohovací kopie vašich DVD disků, ale programování k tomu potřebných rippovacích nástrojů je trestné.
SmartRipper: Použité nastavení.

1 Optimální nastavení

Nainstalujte SmartRipper. Vložte DVD disk do mechaniky a spusťte program. SmartRipper prohledá DVD mechaniku a zobrazí videodata. Klikněte na "OK" a ocitnete se v hlavním okně. Tam povede vaše první cesta do "Settings" do záložky "Movie". Proveďte následující nastavení:
 • Pod "Key-Check" a "File-Splitting" označte "every vob-file".
 • V "Options" aktivujte nastavení "Unlock Drive".
 • "Max-filesize" by neměla být větší než 2000 MBytů (u FAT32 souborových sytémů).

 • Poté se přes tlačítko "OK" vraťte zpět do hlavního okna.

  2 Na správných proporcích záleží

  Než spustíte rippování, měli byste o filmu trochu zapřemýšlet. Důležitá je především otázka: Jaká část filmu se vejde na CD? Základní jednoduché pravidlo: U filmů ve formátu 4:3 (celá TV obrazovka) dostanete na jeden SVCD asi 60 minut filmu. Při formátu 16:9 (širokoúhlý formát) se na jeden prázdný disk vejde až 70 minut. VCD nabízí místo pro 80 minutový film. K tomu byste měli vzít v potaz, že temnější filmy potřebují méně místa než pestrobarevné filmy od Disneyho. Zrovna tak mnoho filmů bývá na konci živější a datově náročnější - akční senzace, při které na konci všechno vyletí do vzduchu. Možné rozdělení vypadá přibližně takto: asi 60 minut na první CD disk a 45 na druhý.
  SmartRipper: Zastižen při práci. Přenáší video objekty na pevný disk.

  3 Vybrat část a rippovat.

  Vyberte v prvním okně vlevo nahoře hlavní film. Většinou ho poznáte podle toho, že je nejdelší. To vám napoví celkový čas, který je v závorce za jednotlivými záznamy. Ve vedlejším okně vpravo uvidíte jednotlivé kapitoly. Klikněte na "none" a vyberte tolik částí, abyste dohromady dostali asi polovinu hrací doby - zjistit to můžete pod "Total Selection" u "Length". Zapamatujte si poslední zvolenou kapitolu a odtud navažte druhou polovinou. Nakonec zadejte ještě dole v řádku "Target" cestu, kam SmartRipper videodata uloží. Přitom byste měli rovnou založit a využít adresáře pro cédéčka - tedy jeden s názvem DISK1 a druhý DISK2. Klikněte na "Start" a vyčkejte dorippování první části. Poté označte druhou polovinu kapitol, změňte cílový adresář (na DISK2) a spusťte znovu. Jste hotovi - DVD máte v počítači. Nyní pokračujte přípravou souborů pro TMPEGEnc.


  Příprava filmů: DVD2AVI

  Program DVD2AVI funguje jako most mezi DVD daty a TMPEG encoderem (kodérem). Most může také cestujícím datům něco na cestu přidat - například snížit hlasitost na zdravou míru. Pro instalaci DVD2AVI rozbalte soubory do jednoho podadresáře v adresáři např. "Program Files".

  DVD2AVI: Zkušební běh poskytne informace o rozlišení, framerate a videotypu.

  1 Načtení narippovaných video objektů

  Nejprve programu ukažte, která data má zpracovávat: Klikněte na "File | Open", potom na první VOB (většinou se jmenuje VTS_01_01.VOB), zmáčkněte "Otevřít". V příštím dialogu nalistuje DVD2AVI již automaticky všechny následující VOBy v tomto adresáři. Potvrďte "OK". V náhledu se objeví obraz. Stiskněte tlačitko F5 - to spustí zkušební běh. Nechte to celé chvíli běžet, potom si vpravo přečtěte formát filmu (16:9 nebo 4:3) a zapamatujte si ho. Zastavte zkušební běh pomocí tlačítka Esc.

  2 Správné nastavení DVD2AVI

  Nyní pojďme na nastavení. Nejdříve nastavení zvuku. Otevřete menu "Audio" a změňte následující nastavení.
  • U "Track Number" najděte odpovídající zvukovou stopu. Hlavní jazyk je většinou "Track 1".
  • U "Channel Format" zvolte bod "Auto Select".
  • Podmenu "Dolby Digital" nastavte na "Decode".
  • Pro "MPEG Audio" vyberte ještě "Demux".
  • Nastavte "48-> 44.1 KHz" a vyberte "High".
  • Nakonec ještě klikněte na "Normalization". Když nastavíte hodnotu na 90, tak získáte stejnoměrně hlasitý tón. Jinak by byly například exploze podstatně hlasitější než dialogy.
  • 3 Nastavení videoformátu

   Nastavení pro video můžete až na dvě výjimky nechat tak, jak jsou. První výjimka: Ujistěte se, že v podmenu "YUV -> RGB" je označeno "TV - scale". Druhá změna není nutná, ale je užitečná: Pod "Clip & Resize" můžete oříznout obraz a tím změnit velikost. To se však vyplatí jen pro majitele malých televizorů a funguje dobře také jen u filmů ve formátu 16:9. Zvědavci mohou s touto funkcí experimentovat - nejlépe s nějakým krátkým filmem, tedy s jedním VOB souborem. Nemůžete ale ořezávat příliš mnoho, protože se jinak podstatně změní poměr stran. Klikněte na "Clip & Resize". Objeví se dialog s posuvnými regulátory. Nahoře vpravo zaškrtněte nejprve políčko - to danou funkci zapne. Poté odeberte vpravo a vlevo pomocí regulátorů kousek obrazu. Tím ztratíte na okraji některé detaily - ty ale často vůbec nejsou vidět. Nakonec klikněte na křížek vpravo nahoře, okno se zavře.

   4 Převedení videa

   Po těchto nastaveních můžete začít s převáděním. Vyberte Menu "File | Save Project", zadejte smysluplné jméno, klikněte na "Uložit"a dopřejte si oddechu, protože konvertování trvá podle filmu jednu až dvě hodiny. Upozornění: Když s tím jste hotovi, nezavírejte DVD2AVI. Při dalším kroku sáhne TMPEGEnc právě po tomto nástroji. V této chvíli se musíte rozhodnout: Chcete vyrobit Video CD nebo Supervideo CD? Odpověď závisí na typu přehrávače a množství vynaloženého času, který chcete obětovat. Časově náročnější jsou SVCDéčka, nabízejí ale větší rozlišení a druhou audio stopu.

   Výroba VCD: TMPEGEnc

   1 Otevírání souborů a příprava

   Rozpakujte program TMPEGEnc a spusťte ho. Následující krok: Otevřete video soubory: Klikněte na tlačítko vedle "Video source" a najděte na pevném disku převedený soubor - má příponu D2V. Označte ho a klikněte na "Otevřít". Potom najděte stejným způsobem pro řádek "Audio source" příslušný WAV soubor.
   TMPGEnc: Šablona obsahuje všechna nastavení. Nastavte jen "Motion search precision".

   2 Usnadnění práce pomocí VCD šablony

   Pro VCDéčka obsahuje TMPEGEnc jednu předlohu. Tu musíte jen nahrát: Klikněte na "Load" a otevřete "VideoCD (PAL).MCF". Tím nahraje TMPEGEnc automaticky nejdůležitější parametry, rozlišení a datový tok (bitrate). Přesto je ale ještě pořád co dělat: Klikněte na "Settings". Objeví se dialog s několika záložkami. Tu první - "Video" - můžete těžko ovlivnit. Většina údajů je neaktivní, protože jsou přednastaveny. Vaši pozornost si zaslouží pouze "Motion search precision". Zde nastavte "High quality (slow)". Převedení potom trvá sice déle, ale dosáhnete tím lepší kvality. Přejděte k záložce "Advanced". Klikněte na "Video Source Type" a vyberte "Interlace". Další možnost "Field order" nastavte na "Top field first (field A)". U "Source aspect ratio" uveďte formát, který jste si zapamatovali nebo zapsali u DVD2AVI. Pro širokoúhlé filmy "16:9 625 line (PAL)" nebo pro TV rozlišení "4:3 625 line (PAL)". Pro konečný výsledek je další bod rozhodující. Pod "Video arrange mode" nic nepokazíte při označení "Full screen (keep aspect ratio)". Toto nastavení ponechá totiž video v tom poměru, ve kterém je originál DVD. Tak zamezíte zkreslení obrazu - 16:9 zůstane ve formátu 16:9 a stejně tak 4:3 zůstane ve 4:3 formátu. V podstatě můžete nechat zbytek nastavení tak, jak je. Můžete však ale také dosáhnout ještě o trošku lepší kvality, když použijete filtry ve spodní části. Jako další otevřete záložku "GOP-Structure". Tam změňte nastavení "Number of P-pictures in a GOP" na číslo "3".
   TMPGEnc: Joint-stereo spojuje úsporný bitrate a optimální zvuk.

   3 Optimální nastavení zvuku

   Další důležitou zastávkou je záložka "Audio", ve které můžete ovlivnit kvalitu zvuku. Zde nastavte "Channel mode" na "Joint-stereo". Tímto jste ukončili nastavení.

   4 Konvertování videa

   Po všech těchto nastaveních může konečně TMPEGEnc spustit samotné převádění filmu do MPEG1 formátu. Stiskněte prostě jen "Start" vlevo nahoře a TMPEGEnc zahájí proces. Nechte pracovat počítač nejlépe přes noc, protože překódování trvá několik hodin - podle typu procesor. No a na úplný závěr musíte hotový MPEG soubor vypálit na CD. Otevřete VCD předlohu ve vašem vypalovacím programu a natáhněte tam soubor MPEG. Vypalte a jste hotovi. Tip: Pokud chcete převést více souborů za sebou - třeba obě části narippovaného DVD - můžete použít dávkovací funkci. K tomu připravte každý jednotlivý filmový segment, jak bylo nahoře popsáno a uložte pod "File | Save Project" pod libovolným jménem. To opakujte i u dalšího segmentu a tak dále. Když jste takto připravili všechny části, vyvolejte menu "File | Batch encode". V dialogu opět přiřaďte přes "Add" uložené projekty. Nakonec stiskněte "Run" a TMPEGEnc převede jeden soubor po druhém. Za řádky dávkového seznamu se toho skrývá více. Po dvojitém kliknutí na název se dostanete přímo do nastavení úlohy. Tam můžete ještě jednou všechny projekty upravit.

   Výroba SVCD: TMPEGEnc

   SVCD nabízí oproti VCD některé rozhodující přednosti:

   Lepší rozlišení: SVCD zobrazuje snímky videa s rozlišením 480x576 bodů (VCD jen 352x288).
   Variabilní bitrate: Video data nejsou komprimována se stejnou intenzitou, nýbrž akční scény dostávají více bitů než snímky krajiny.
   Dvě zvukové stopy: Můžete si užívat filmů jednou s originálním zvukem a podruhé nadabované.
   Titulky: Originální zvuk s titulky vám poskytne možnost filmu rozumět a ještě zachytit originální atmosféru.

   Při těchto všech přednostech má však nevýhodu - ne všechny přehrávače umí tento formát přehrát. K tomu se ještě musí u SVCD nastavit některé další parametry.

   Pozn: V tomto návodu vypustíme poslední dvě, byť lákavé, možnosti SVCD. Ty jsou proveditelné s nástrojem IAuthor, jehož demo však již není poskytováno a distribuuje se jen v Číně. Titulky lze dostat přímo do obrazu (nejdou tedy vypnout) pomocí jiné metody než zde popisované - použitím nástroje FlaskMPEG. Ten, pokud máte na pevném disku narippovány VOB a IFO soubory, umožní po načtení prvního VOBu v sérii výběr zvukové stopy a titulků. U VCD jsou však titulky díky nízkému rozlišení dosti nekvalitní a málo čitelné.

   TMPGEnc: Abyste mohli ovlivnit více nastavení, nepoužijte předložené šablony SVCD.

   1 Příprava TMPEGEnc pro SVCD

   TMPEGEnc nabízí pro SVCD předlohy nastavení, obdobně jako pro VCD. Neměli byste jich však využít, protože tyto předlohy vás ošidí o spoustu možností.
   Nastavte nejdříve video zdroj: Klikněte vedle řádky pro "Video source" na "Browse". Projděte adresáři k souboru D2V, který jste vygenerovali pomocí DVD2AVI. Označte a vyberte "Otevřít". Klikněte znovu na "Browse", tentokrát vedle "Audio source". Zde najděte příslušný WAV soubor, který je přímo v adresáři D2V souborů. Ve třetí řádce určete cíl. Teď se dejte do nastavení pro video. Klikněte na button "Settings". Objeví se dialog pro nastavení, začínající záložkou "Video". Pod "Stream type" nastavte "MPEG-2 Video". Jako "Size" určete 480x576 pixelů. Formát obrazovky určete pod "Aspect Ratio". Podle toho, jaký je výchozí formát zvolte 16:9 nebo 4:3. Přesvědčete se, že "Framerate" je na "25fps".


   Chip SVCD kalkulátor: Rychlé zjištění optimálního bitrate pro SVCD.

   2 Výpočet bitrate

   Další kroky jsou nejdůležitější, protože zde stanovíte bitrate (datový tok). Určete "Rate control mode" na "2pass variable Bitrate (VBR) ", čímž iniciujete variabilní bitrate - přednost SVCD. Klikněte na "Settings" hned napravo od toho. Otevře se okno se třemi různými bitrate nastaveními. Celá záležitost se komplikuje při výpočtu hodnot. To funguje následovně: Maximální bitrate SVCDéčka je 2.600 KBit/s pro video a zvuk. Ale protože tyto parametry mají platit pouze pro obraz, odečtěte ještě audio stopy. Když nastavíte 128 KBit/s pro jednu zvukovou stopu, musíte tuto hodnotu odečíst: 2.600 - 128 = 2.472. Pokud použijete dvě zvukové stopy, odečtěte dvojnásobek. Zapište tuto hodnotu do "Maximum Bitrate".
   Spodní bitrate je 1.150 KBit/s. Také zde odečtěte audio stopy. Podle předchozího příkladu by to bylo 1.022, což zapište do "Minimum Bitrate".
   Střední datová rychlost nese hlavní odpovědnost za kvalitu konečného produktu. Nejsnadněji vypočítáte tuto hodnotu pomocí bitrate kalkulátoru (např. naší jednoduché utility, viz. ChipCD). Zde nastavíte délku prázdného CD a udáte délku filmového segmentu, který chcete převést. Nakonec ještě nastavíte počet a bitrate zvukových stop. Výsledek výpočtu poté zapíšete do "Average Bitrate".

   Pro počtáře: Zjištění bitrate svépomocí

   Teoreticky můžete vypočítat střední bitrate také sami: Prázdný CD s 80 minutami hrací doby má 360.000 bloků s 2.324 byty. Za sekundu spotřebuje jedna zvuková stopa 16Kbit/s. Když nastavíte audio na 128 KBit, bylo by to 8 bloků za sekundu. To celé násobte hrací dobou filmu. Při 3.600 sekundách (60 minut) odečtěte z celkového místa na disku 28.800. Tak dostanete 331.200. Toto číslo násobte 2.324 pro byty na blok a 8 pro bity na byte. To by bylo 6.157.670.400. Vydělte to počtem sekund videa a následně 1000. Konečný výsledek je střední bitrate - v tomto případě by vyšlo 1.710. Odečtěte ještě 2 procenta pro řídící soubory SVCD.

   3 Optimální nastavení videa

   Otevřete záložku "Video" a ověřte si "Video format" - musí být nastaven na "PAL". "DC component precision" stanovte na "10", "Motion search precision" na "High quality (slow)". Teď přejděte do registru "Advanced". "Video source type" určete jako "Interlace". "Field order" nechte, jak je. Pod "Source aspect ratio" zadejte formát filmu. "Video arrange mode" nastavte na "Full screen (keep aspect ratio)". Ve spodním okně pak můžete použít různé filtry pro zvýšení kvality.

   4 Dosažení perfektního ozvučeného obrazu pro SVCD

   Zaměřte se na záložku "Audio". Pod "Stream type" musí být aktivní "MPEG1 audio Layer II". "Channel Mode" nastavte na "Joint stereo" a pro bitrate zadejte 128. Lepší kvality dosáhnete pochopitelně s bitrate 160. Tu musíte ale opět odečíst od střední bitrate pro video. "Type" určete jako "MPEG2 Super Video CD (VBR)". Zavřete dialog pomocí "OK" a spusťte převádění startem. Pokud chcete kódovat více částí za sebou, použijte dávkovou funkci, jak je popsáno u VCD. Převádění může trvat až 20 hodin. Výsledek vypalte např. Nerem 5.5 a vyšším.

   TMPEG: Tipy pro zlepšení kvality

   V TMPEGu najdete množství nastavení pro zvýšení kvality obrazu při převodu z DVD. Přiblížíme vám ty nejlepší. Ale pozor: Čím vyšší kvalita, tím více času potřebuje encoder - hodina filmu může vyžadovat 20 i více hodin zpracování.

   1. Zmenšení obrazových šumů

   U nepravidelných, jemných struktur se encoder dostává do úzkých. Detaily postižených částí obrazu jsou ve snímku udržovány střídavě, dále kompresí polknuty atd. Důsledek: obraz šumí a působí neklidně. V TMPEGu toto můžete redukovat v oddíle "Video" pomocí "Noise Reduction". Naše doporučení: Hodnota pro "Still Picture" by měla být mezi 20 a 30, "Range" na 1 a "Time Axis" na 20. Překontrolujte efekt pomocí funkce Lupa v TMPEG. Zjistíte, že snížení šumu se postará o celkově stabilní a klidný obraz.


   2. Zvýšení ostrosti kontur

   Největší předností DVD je jím poskytovaná ostrost obrazu. Při převodu na nižší rozlišení, obzvláště u VCD, se však tato vysoká ostrost ztrácí. Můžete si však i zde trochu pomoci: Vyberte ve "Video" nastavení "Sharpen Edge". Nyní byste měli posunout pohyblivé regulátory vertikálního a horizontálního počtu pixelů na hodnoty přibližně 30 až 40. Kontury poté působí i u rozlišení VCD podstatně jasněji. Nevýhoda: V zostřených obrazech se mohou objevit zvětšené makrobloky - artefakty, které vzniknou při MPEG kompresi. Ale také tomu se dá zamezit - viz. Zamezení blockartefaktů.


   3. Zamezení blokartefaktů

   V důsledku komprese MPEG s jejím rozdělením do obrazových bloků vznikají v těchto blocích při převodu chyby, pokud příliš poklesne bitrate. To se projeví ve vzniku "schodů" na ostrých hranách nebo při rychle se měnících scénách.TMPEG nabízí v "Quantize Matrix" nastavení "Soften Block Noise", které pracuje už při analýze makrobloků a odstraňuje schody. Obraz tak trochu slábne a ztrácejí se popřípadě i některé detaily. Proto by se mělo s tímto nastavením pracovat opatrně a pro intra a non-intra bloky je nastavit mezi 10 a 20.


   Optimální zvuk pro (S)VCD : Prostorový zvuk se dvěma zvukovými stopami

   Nejnovější verze konvertovacího nástroje FlaskMPEG může převést vícekanálovou zvukovou stopu DVD do Dolby Surround Stereo. Jen se dvěma reproduktory lze vytvořit pomocí (S)VCD pseudoprostorový zvuk. Většina Dolby Digital receiverů se šesti boxy ho rozptýlí dokonce rovnoměrně do všech reproduktorů. Zde se podíváme, jak tento proces provedete pomocí Flask 0.6 Preview 1.1 v několika málo krocích.

   Spojování VOB souborů: Nejprve otevřete první DVD soubor. Dávejte pozor, VOB soubory začínají většinou na vts_01_1.vob a jsou očíslovány na posledním místě. Jenom v tomto případě sloučí Flask všechny VOB soubory do jednoho.

   Nastavení dekódování: Vyberte "Možnosti | Možnosti projektu | Audio", pole "Dekódovat audio" a pod ním zvolte samplovací frekvenci na 44.100 Hz (zrušte nastavení "Stejná jako u vstupu"). Jděte do záložky na "Soubor" a vyberte jméno a adresář.

   Zápis délky filmu: Přejděte do záložky "Obecné" a deaktivujte možnost "Kompiluj celý soubor". Do předešlého pole zadejte přesnou dobu trvání části filmu v sekundách, kterou SmartRipper ukázal při kopírování. Pokud máte nainstalované ještě nějaké jiné verze Flasku, klikněte po zadání na "Počet snímků" a násobte hodnotu 25, protože Flask podle okolností ignoruje nastavení sekund.

   Upravení hlasitosti: Pro optimální zvuk spusťte v audiopřehrávači pod "Spustit … | Audio Player" ve Flasku integrovaný Dolby Digital decoder. Zvolené zvukové stopy můžete změnit dole vpravo v poli "Available tracks". Pro optimální nastavení zvuku vyberte hodnoty viz. obrázek.   bbMPEG - Encoder: Encoder vyberte v "Možnosti | Vyber výstupní formát | bbMPEG - Encoder". Převedení potom spusťte pomocí "Spustit ... | Začít konverzi". Klikněte v bbMPEGu na "Settings". V "General Settings" by mělo být označeno pouze "Encode Audio". V "Audio Stream Setting" změňte "Mode" na "Joint Stereo", zapněte "Error Protection" a zvolte bitrate mezi 128 a 224 KBit. Opusťte okno přes "OK" a "Start".

   Multiplexy: Hotové audiostreamy (toky dat) můžete multiplexovat s videodaty v TMPEGu: Pod "File | MPEG Tools" v "Multiplex" vyberte nejprve videostream, potom maximálně dva audiostreamy a u "Type" nastavte "MPEG-2 Super Video CD". Výsledek se už dá poslouchat!


   Převod US-DVD v normě NTSC

   Zatímco se 24 fps (frames per second) kinofilmu pro PAL-DVD zrychlí (!) na 25 fps, potřebují NTSC rovných 29,97 celých snímků. Na DVD je film kódován většinou na 23,976 fps. Trik je následující: Každý celý snímek je střídavě rozdělen na dva nebo tři poloviční snímky ("2:3 Pulldown"). I TV profíci si při převádění z NTSC na PAL vylámou zuby. Pomocí TMPEGu zprovozníte alespoň US-VCD nebo SVCD.

   Rippujte film jako obvykle a uložte pomocí DVD2AVI projekt, který otevřete v TMPEGu.
   Klikněte dole vpravo na "Load" a nahrajte pro SVCD soubor "SuperVideoCD (NTSC).MCF" nebo pro VCD "VideoCD (NTSC).MCF". Změňte ve "Video" bitrate u "Rate Control Mode" na požadovanou hodnotu. Ve stejných volbách změňte "Encode Mode" na "Inverse 3:2 Pulldown". Navíc ještě nastavte kvůli dobré kvalitě "Motion search precision" na "High Quality".
   V "Advanced" musí být změněn "Source aspect ratio" na "16:9 525 Line (NTSC)", pokud má film černé okraje. U plných filmů se zapíše "4:3 525 Line (NTSC)". V "GOP Structure" změňte počet "P Picture in GOP" na 3.

   Pozor: Pokud ve streamu dojde k cukání, je vaše US-DVD asi kódováno na pravých 29,97 celých snímků za sekundu. V tomto případě změňte ve volbě "Video" "Encode Mode" na "Interlaced".
   NTSC: "Rozmazání" - jeden snímek vznikl ze dvou půlsnímků, bohužel ne ze stejné scény.


   S. Goldmann, M. Suck, P. Zákostelný


   Vaše tipy pro další návody a recenze očekáváme na adrese navody.chipcd@vogel.cz