Porovnání semiprofesionálních digitalizačních karet

Tato sorvnávací tabulka slouží k orientačnímu porovnání parametrů jednotlivých typů. Zvolení typu a výrobce karty je vždy kompromisem mezi cenou, užitnou hodnotou karty a nabízených přibaleným software.Nelineární zpracování videa na PC je dnes již standardním způsobem jak vytvořit kvalitní výsledný videoklip. Uživatel si může na našem trhu vybrat z několika principielně stejných zařízení. Pro srovnání byly vybrány karty tzv. vyšší uživatelské třídy (S-VHS, Hi-8, DV po analogu - ale pro digitální kameru s digitálním výstupem doporučujeme použít trochu jinou cestu).

 

FAST AV Master

DPS EditBay

Pinnacle DC 30+

Typ karty

PCI - bus master

PCI - bus master

PCI - bus master

Audio

hardwarová synchronizace

Hardwarová synchronizace

hardwarová synchronizace

Rozlišení

PAL 768x576

PAL 720x576

PAL 768x576, 704x576

Digitalizace

4:2:2 YUV Truecolor

4:2:2 YUV Truecolor

4:2:2 YUV Truecolor

Komprese teoretická

M-JPEG až 4:1 (PAL)

M-JPEG až 3:1 (PAL)

M-JPEG až 3:1 (PAL)

Komprese reálná

bez zvuku: 4:1
se zvukem: 4.7:1

3:1

bez zvuku: 3.2:1
se zvukem: 4.7:1

HDD

EIDE (7.200 ot.) (SCSI)

SCSI (7.200 ot.)

SCSI (7.200 ot.)

Zvuk

max. 48 KHz,16bit, stereo

max. 44.1KHz,16bit, stereo

max. 44.1KHz, 16bit, stereo

Vstupy/výstupy

composite, Y/C

Composite, Y/C

Composite, Y/C

Ovladače

WIN 95, WIN NT

WIN 95

WIN 95, WIN NT

Bundlovaný SW

MediaStudio Pro 5.02(kompletní CZ manuál)

VideoAction 6.2 Pro

Adobe Premiere 4.2 FULL

Titulkování

speciální velmi kvalitní titulkovací program CG Infinity + kvalitní titulkování přímo v editoru

Kvalitní titulkování (pouze se zapnutým subpixel renderingem)

Titulkování přímo v editoru

Počítačová grafika

ano, součástí je VideoPaint

Ne

Ano, součástí je Photoshop

Samostatná editace audia

ano, součástí je Audio Editor

Ne

Ne

Podpůrné programy

FAST Capture (tvorba playlistu s MediaCache)

ano

MiroINSTANT video

Bez 2GB limitu, přehrávání přímo z časové řady

ano (od verze 5.0)

ano (od verze 5.1)

Ano (s miroINSTANT video)

Multimedia export

SW AVI, MOV a MPEG-1

SW AVI

SW AVI, MOV

Další software

MediaMania VE, Magix Music Maker

SoundforgeXP4.5

Adobe Photoshop LE, Asymetrix 3D/FX

Nadstandardní služby

AV Master Service Pack

Nejsou

Nejsou

Poznámky k jednotlivým vlastnostem:

Typ karty: nyní je většina moderních a kvalitních karet v provedení pro PCI BUS MASTER, starší videokarty pracovaly se sběrnicí ISA ale potom nebylo možné dosáhnou většího přenosu dat než cca 1,5 MB/s což odpovídá kompresnímu poměru asi 15:1 nebo pro lepší názornost maximální kvalitě výstupu formátu horší VHS.

Rozlišení: standardní rozlišení normy PAL je 768 x 567 řádek avšak nové digitální formáty používají PAL rozlišení 720 x 576, tzn. že v tomto rozlišení jsou data nahrávána na pásek kamery.

Digitalizace: standardní rozklad obrazu používaný i u profesionálních systémů.

Komprese reálná a teoretická: značí, jaký nejkvalitnější obraz (tzn. co nejmenší kompresní poměr) se dá zachytit, zpracovat a dále reprodukovat bez výpadku obrazu a zvuku. Kompresní poměr mezi 4 - 6:1 značí profesionální studiovou kvalitu Super VHS formátu (kolem 450 horizontálních řádek).

HDD: uvádí se typy a rychlosti disků, které splňují nároky na zařízení. Většinou se doporučují disky typu SCSI 2 nebo lepší (Ultra Wide a podobně) s otáčkami 7200/min (dávají kratší přístupovou dobu). Je třeba si uvědomit, že při nahrávání (zachytávání) videa z externího zdroje a jeho zpětné přehrávání na rekordér musí být disk schopen kontinuálního čtení velkého množství dat po celou dobu trvání záznamu (přehrávání). Lze použít i disky Enhance IDE (jak se o tom píše u karty AV MASTER), které mnohdy dosahují stejného nebo velmi blízkého minimálního kompresního poměru (resp. datového toku). O možnosti použití jednotlivých typů disků se je dobré informovat u prodejce zařízení.

Zvuk: všechny kvalitnější videokarty jsou vybaveny implementovanou vlastní zvukovou kartou (čipem). Přítomnost vlastní zvukové karty je podmínkou dokonalé synchronizace audia s videem.

Vstupy/výstupy: každá karta by měla být vybavena alespoň jedním komponentním (Y/C) vstupem (viz Rejstřík pojmů v dřívějších částech seriálu) a výstupem. Některé karty jsou krom toho vybaveny ještě jedním kompozitním výstupem pro videorekordér nebo monitor. Pro komponentní vstupy s konektorem MINI DIN (tedy kulatý konektor se čtyřmi kontakty, kterým jsou propojeny dva stíněné vodiče, jeden pro jasovou složku signálu a druhý pro barvonosnou) je většinou jako součást balení dodávána redukce CINCH/MINI DIN pro vstup kompozitního signálu (tzn. po jednom kabelu). Tato kombinace vstupních/výstupních konektorů a k nim připojitelných redukcí potom dává možnost připojit na vstup i výstup jak kompozitní, tak i komponentní zdroj signálu.

Bundlovaný SW: tedy software přiložený ke kartě. Špičkou na trhu a nejrozšířenější (a rovněž nejznámější) je Adobe Premiere - nyní již ve verzi 5.1, Software firmy Ulead Media Studio Pro 5.2 je plně srovnatelný konkurenční software nabízející stejný komfort a nabídku funkcí. Tento software je kromě toho vybaven implementovaným engine pro převod avi datových souborů na MPEG 1 soubory a firma v brzku slibuje i upgrade Media Studia na MPEG 2 konverzi. Video Action patří do stejné skupiny střihového software.

Podpůrné programy: Každá karty nabízí kvalitní podpůrné programy s různými doplňkovými funkcemi (např. zachytávání statického obrazu a podobně).