Test DVD ripperů

Kopírování DVD disků stisknutím tlačítka

Rippovat DVD a převádět je do VCD/SVCD formátu vhodného pro vypalování nebyla doposud úplná hračka. Teď už jsou k dispozici první nástroje, které DVD údajně rychle a jednoduše zkopírují. V tomto testu se na ně podíváme zblízka.

Bohužel tak jako na CD se časem i na DVD discích objeví škrábance, které nepříjemně ovlivní kvalitu zvuku a obrazu. Jednoduchým řešením by bylo vytvořit přesnou kopii, a to pokud možno rychle. Ta bude mít při každodenním náročném použití přednost před originálem. Tak jednoduše jako při kopírování CD to ale u DVD disků nejde. Zatímco přesnou kopii CD vytvoříte pomocí CD vypalovačky a nástrojů jako CloneCD, u DVD to není tak triviální. Protože v současné době sotva někdo vlastní DVD vypalovačku, existuje pouze možnost video a audio data (VOB soubory) tzv. narippovat a s pomocí encoderu (kodéru) je komprimovat do formátů jako VCD (MPEG 1) nebo SVCD (MPEG 2), což s sebou ale přináší kvalitativní ztráty. Na druhou stranu lze tyto soubory vypálit na standardní CD a přehrát na většině stolních DVD přehrávačích a PC. Po internetu koluje spousta nástrojů, které se na tyto úkoly specializují a vykazují docela slušné výsledky. Tyto programy jsou ale většinou komplikované a laika brzy zahltí mnoha parametry.
Pomoc by mohla přinést tzv. All-in-One (vše v jednom) řešení. Ta tvrdí, že jimi lze téměř pomocí jednoho stisknutí tlačítka docílit použitelných výsledků. Opravdu vhodné pro začátečníky jsou programy, když splňují tři požadavky: Musí být jednoduché, rychlé a musí poskytovat dobrou kvalitu. Čím méně nastavení je nutno provést, tím lépe. Rychlost převodu závisí na použitém hardwaru a kvalitě implementovaného encoderu (kodéru) S/VCD. Stejně tak je to s kvalitou obrazu a zvuku: Komprimací dat se informace ztrácejí. Je to ale nutné, protože kapacita DVD vysoce převyšuje kapacitu jednoho nebo i dvou CD.
Také ovladače ASPI dělají problémy. Starají se o to, aby si vypalovací program a vypalovačka rozuměli. Téměř všichni výrobci vypalovacího softwaru si hrají na vlastním písečku, čímž trpí kompatibilita.
Testovali jsme pět DVD kopírovacích nástrojů a přitom kladli důraz obzvláště na snadnost obsluhy. Žádný z programů v testu nestojí více než 40 Eur a dva nástroje jsou dokonce zdarma.

Testu se účastní tyto programy : Pinnacle TRex 1.1.0, EasyDivX 0.781, G Data DaVideo, S.A.D MovieJack 1.1, DVDx 1.6.

Podívejte se na porovnávací tabulku.


Kopírování ve třech krocích

Pro kopírování DVD disků jsou nutné tři kroky: rippování, konvertování a vypalování. Testované nástroje ovládají minimálně jeden, ale většinou každý z těchto kroků.

1. Rippování

Pod pojmem rippování se rozumí násilné čtení DVD dat a jejich následné dekódování. Kupříkladu nástroj SmartRipper toto ovládá bezvadně.

2. Konvertování

Abychom mohli převést VOB soubory (nositelé filmu) do MPEG kompatibilního formátu, potřebujeme nějaký encoder (tj. kodér). TMPEGEnc konvertuje DVD soubory slušnou rychlostí a v dobré kvalitě.

3. Vypalování

MPEG soubory musí být na závěr zapsány na CD. Nero umí vypalovat z MPEG souborů VCD. Dokonce nabízí možnost generovat interaktivní menu.Pinnacle TRex 1.1.0: Nejhůře vybavený program v testu TRex od Pinnacle. Program neumí rippovat ani vypalovat, pouze konvertuje. Výrobce Pinnacle ale výslovně zdůrazňuje, že TRex nebyl koncipován pro kopírování DVD. To je také důvodem toho, že je tento nástroj k dispozici pouze společně s externím MPEG-2 hardwarovou kartou a že neexistuje žádná příručka. Přesto ho lze v kombinaci s jinými programy docela dobře použít. Uživatel potřebuje pro doplnění např. SmartRipper, Nero, softwarový DVD přehrávač a instalované DirectX 8.0.
Pro VCD a SVCD přináší nástroj vlastní encodery. Podle přání můžete vytvořit i DivX a AVI soubory, k tomu ale potřebujete externí encodery. Nejnápadnějším znakem TRexu je jeho snadná obsluha, uživatel nemůže mimo výstupního formátu (VCD, SVCD, DivX, AVI) provádět žádná jiná nastavení - pro začátečníky téměř ideální. U kvality obrazu musí uživatel ale přijmout jistá omezení. V testu se obraz částečně chvěl a vykazoval zřetelně viditelné artefakty. Výstupní formát nabízí program od Pinnacle pouze 4:3, což filmy ve formátu 16:9 nepěkně ořezává. Výsledný dojem zkalilo i navíc ještě příležitostné zadrhávání.
Co se doby kódování týče - film Matrix byl hotov ani ne šest a půl hodiny. Protože TRex neovládá konvertování "on-the-fly", musí uživatel na pevném disku uvolnit několik gigabytů, aby mohl uložit rippované VOB soubory.

EasyDivX 0.781: Od řešení jedním klikem je EasyDivX velmi vzdálen. Uživatel se musí propracovat sedmi menu, než začne samotné rippování. Nástroj se zdá zprvu nepřehledný, ale i přesto je zdařilý. EasyDivX totiž vyhledává automaticky správné VOB soubory, zobrazuje zvukovou stopu a nabízí náhled. Zdařilé je v menu "Advanced" skryté jemné ladění. Aniž by to tedy zmátlo začátečníka, mohou i odborníci dostat z DVD optimum.
EasyDivX sjednocuje různé freeware nástroje do jednoho prostředí, nedisponuje ale žádným DivX kodekem, které jsou ovšem volně ke stažení (např. www.divx.com). K rippování potřebuje EasyDivX softwarový DVD přehrávač.
Nedostatky jsou především ve stabilitě: film Matrix nemohl tento nástroj rozkódovat. U jiných DVD se EasyDivX pokouší muxovat (sloučení obrazu a zvuku), ještě předtím, než dojde k převedení videa. Kvalita obrazu je akceptovatelná, abyste zabránili vzniku rušivých artefaktů, měli byste filmy rozdělit na 2 CD.

G Data DaVideo: Systémem DVD dovnitř - CD ven se na první pohled zdá obsluha DaVidea jednoduchá. Asistent má provést uživatele krok za krokem až k vypálenému CD. Ale za jednoduchou fasádou se skrývá komplikovaná struktura menu. Před začátkem video komprese je nutno mnohokrát kliknout a vybrat spoustu nastavení. Přes slibované vysoce kvalitní kodeky nabízí tento nástroj jen starou betaverzi OpenDivX 4.0, MPEG 1/2 kodeky chybí úplně. Hotové CDéčko lze používat pouze na PC, žádný stolní DVD přehrávač ho nepřehraje. Pro optimální konverzi potřebujete sbírku kodeků, kterou DaVideo Download manažer automaticky stáhne.
Při troše snahy by šlo obstarat DaVideo úplně zadarmo. Pod povrchem lze nalézt jen sebrané dobré volně šiřitelné nástroje, které programátoři sestavili do několika podmenu. To se zdařilo ale pouze z části. Už při instalaci je důležité mít na pevném disku dostatek volného místa. Pouze tam může DaVideo ukládat rippované DVD soubory.
Navzdory použití vizuálního stříhacího nástroje se v testu nepodařilo najít správné rozlišení a teprve po mnoha pokusech nebyl obraz v horní části oříznut. Také zvuk běžel mnohdy asynchronně. DivX formát lze prohlížet na PC monitoru, pro televizor není moc vhodný.

S.A.D MovieJack 1.1 - vítěz testu

Opravdu snadná obsluha a dobrá kvalita obrazu vysloužily programu MovieJack oprávněné vítězství v testu.

     
CELKOVÉ HODNOCENÍ 4/5
CENA / VÝKON uspokojivé
CENA40 Euro
internetwww.s-a-d.de
+nejjednodušší obsluha
+VHS kvalita obrazu
+kódování on-the-fly
+dobrá funkce vypalování
+-pouze německy
-nevalný zvuk

MovieJack je opravdové All-in-One řešení - rippuje, konvertuje a vypaluje. V testu nešel tento nástroj nejprve nainstalovat. Problémem byly Windows ASPI ovladače, se kterými si MovieJack nerozuměl. Patch by měl být podle S.A.D. hotový za chvíli. Přechodné řešení: nainstalujte demo vypalovacího programu DiscJuggler, s tím běží MovieJack také. Hned po instalaci vás nástroj příjemně překvapí. Obsluha je lehoučká a blíží se mottu "jedním stisknutím tlačítka". Potřebujete osm kliknutí myši a VCD je hotový. Ten lze přehrát na všech dostupných stolních DVD přehrávačích. K nastavování toho u programu MovieJack moc není. Vedle zdrojové stopy vybíráte formát filmu, zvukovou a titulkovací stopu. Tu už ale poté nelze odstranit a zůstává po celou dobu filmu viditelná. Jedním kliknutím na "Jack It!!" pak začíná kopírování DVD - nejprve nástroj data narippuje, pak zkonvertuje a nakonec vypálí na nový CD. Je-li CD plný, požádá nástroj o jeho výměnu. Na konci získáte VideoCD ve kvalitě blížící se VHS. Na průhledných plochách kalí artefakty jinak ostrý obraz. Zvuk je příliš tichý a nediferencovaný.
Rušivě působí to, že MovieJack obsadil začátky cédéček vlastní reklamou, která šla jen těžko odstranit. Mimoto nástroj před rippováním nezjišťuje, je-li na pevném disku dostatek volného místa. Volba "Nur rippen" neznamená, že nástroj VOB soubory jen kopíruje, ale rovnou je konvertuje do VCD formátu.
MovieJack je ideální pro začátečníky a po instalaci nečiní žádné problémy.

DVDx 1.6 - cenový tip

DivX, VideoCD nebo SuperVCD - freeware nabízející kompletní DVD řešení pod jednou střechou.

     
CELKOVÉ HODNOCENÍ 3/5
CENA / VÝKON velmi dobré
CENAfreeware
internetwww2.labdv.com/dvdx
+VCD/SVCD/DivX
+dobrá kvalita zvuku a obrazu
+freeware
+stabilní

Proč by měl člověk za něco platit, když je to k dispozici jako freeware? Je to k neuvěření, ale DVDx nabízí více než většina komerčních nástrojů. Základní menu je přehledné, pouze četné možnosti nastavení v podmenu by mohli nováčka zpočátku zastrašit. Stačí však pouze několik málo kliknutí, abyste z jakéhokoliv DVD disku vytvořili pozoruhodný VideoCD. Pro kopírování nemusíte na vašem pevném disku připravovat žádné extra gigabyty, protože DVDx načítá větší balíky dat a ukládá je do operační paměti. Nástroj nevykazoval v testu žádné výpadky a převedl každý vložený DVD disk. Širokoúhlé filmy je možno bez problémů oříznout a podle přání konvertovat s nebo bez černého okraje. Kvalita obrazu VideoCD je velmi dobrá. Nástroj vytváří jen velmi málo artefaktů a bezvadný zvuk. Obraz kazí jen masivní schodovité efekty. Ty lze ale snadno odstranit několika málo kliknutími myši.
DVDx toho nabízí také spoustu pro pokročilé: Trochu si pohrajte s nastaveními a dostanete tak z DVD maximální kvalitu zvuku a obrazu. Tento nástroj podporuje dokonce i plug-iny z Adobe Premiere a encoder od firmy Cinema Craft lze také integrovat. Ve víceprůchodovém kódování vytvoří SVCDéčka, která jsou na televizoru od originálu téměř k nepoznání. Také DivX je podporován - přirozeně také víceprůchodový. DVDx chybí jen vypalovací modul, ale už i na tom tvůrci pracují.
Co je dovoleno?

Každý kupující DVD disku má podle zákona na ochranu vlastnických práv právo vyhotovit za určitých předpokladů jednu kopii DVD disku pro vlastní potřebu. Na toto se odvolávají také výrobci DVD kopírovacích zařízení jako G Data a S.A.D. Překonání, rozluštění a prolomení DVD kopírovací ochrany jako CSS (Content Scrabling System) by mohlo být považováno za porušení autorských práv. Výklad zákona v tomto ohledu není ale jednoznačný. Podle soudních znalců existují tři možné varianty výkladu.

Názor 1: Vytvoření zálohovací kopie je přípustné. Je také proto povoleno obstarávat si potřebná zařízení jako např. DVD rippery. Tím je také prodej a výroba těchto nástrojů přípustná.

Názor 2: Vytvoření zálohovací kopie pomocí cracknutého klíče je nepřípustné. Nástroje jako DeCSS nebo SmartRipper klíč zjistí pomocí reverse engineeringu, aby prolomily CSS ochranu proti kopírování. Tento kód pochází z Xing DVD Playeru. Proto se tyto programy proviňují i proti autorským právům výrobce, jejich použití by tedy bylo tímto nepřípustné.

Názor 3: Vytvoření zálohovací kopie pomocí kryptografických útoků je nepřípustné. Kopírovací programy jako DaVideo obcházejí CSS kód s pomocí tzv. kryptografického útoku, napadení hrubou silou. Ty nepoužívají originální klíč, nýbrž zjišťují vhodný klíč lstivě pomocí jednoduchého zkoušení pokus-omyl. Protože je ale ve výsledku jedno, jakým způsobem byl klíč zjištěn (crack nebo hrubou silou), dopouští se uživatel porušení autorských práv.

Status quo: V současnosti neexistuje soudem ověřený právní výklad k tomuto tématu. Kvůli spornému právnímu stavu se Evropská unie v současné době zabývá harmonizací autorského práva.


DVDx 1.6 : Perfektní klon ve čtyřech krocích

Pomocí DVDx zkopírujete DVD do VideoCD, SuperVideoCD nebo DivX formátu - a to zcela zdarma. Základní nabídka se skládá ze dvou menu a tří přepínačů. Různá nastavení v podmenu mohou být pro začátečníka ale matoucí. Zde vám ukážeme, jak je možné díky DVDx kopírovat DVD disky ve čtyřech krocích. Tento VideoCD lze přehrávat na téměř všech stolních DVD přehrávačích. DVDx můžete stáhnout na adrese www2.labdv.com/dvdx nebo ho naleznete na ChipCD. Rozbalte zazipovaný DVDx do vlastního adresáře a následně ho spusťte.

1. Správné rippování

Vložte zvolený DVD disk do mechaniky a zadejte v menu do "File | Open DVD root" správný IFO soubor. Pod "Select DVD root" označte vaši DVD mechaniku a adresář "Video_ts". Vyberte tam IFO soubor s nejdelší hrací dobou, většinou je to právě hlavní film. To následně jednoduše ověřte - klikněte na "OK" a projeďte filmem pomocí posuvného regulátoru. Obsluha programu je velmi jednoduchá.

2. Nastavení ripu

Vyberte v "Program Chain" v nastaveních u "Index" znovu soubor s nejdelší hrací dobou. Nastavte přepínač "Key Search" na "Each VOB ID". V audio nastaveních vyberte pod "Track" správnou zvukovou stopu. Měli byste také zesílit zvuk: Nastavte "Volume" na "5". Označte bod "Audio / Video synchronisaton". Lepší kvality zvuku dosáhnete tím, že změníte nastavení zvuku z "Normal Quality" na "High Quality".

3. Nastavení encoderu (kodéru)

V nabídce "Settings | Output Settings" si můžete zvolit, jestli chcete převést DVD na VideoCD, SVCD nebo DivX. Pomocí DVDx dosáhnete pro VideoCD nejlepší kvality. Pro zlepšení kvality obrazu zredukujte Audio-Bitrate na 128 KBit/s a namísto toho zvyšte Videorate na 1.376 KBit/s. Pod "Motion search" změňte stupeň kvality na "High (Slow)". V "Export Settings" stiskněte "Whole". DVDx potom zjistí maximální počet snímků a přesnou velikost VideoCD. Pod "Volume don´t exceed" zadejte požadovanou velikost CD. DVDx rozdělí potom podle potřeby soubor do více částí.

4. Převádění a vypalování

Vyberte v menu "Select Output" pomocí "Browse" cílový adresář a jméno souboru pro převedený film. Dejte pozor na to, aby bylo na pevném disku dostatek místa. Spusťte nakonec celý proces pomocí "Encode". Teď máte spoustu času, protože převádění jednoho DVD může trvat hodiny. Proces můžete sledovat, protože nástroj zobrazuje přesné místo filmu, které se právě převádí. Jakmile je DVDx hotovo, můžete převedené MPG soubory vypálit bez problémů jako VideoCD pomocí nějakého vypalovacího programu, např. Nero.

T.Baur, M. Gollwitzer, P. Zákostelný


Vaše tipy pro další návody a recenze očekáváme na adrese navody.chipcd@vogel.cz