JE NA VÁS DOMÁCÍ KINO PŘÍLIŠ DRAHÉ? UDĚLEJTE SI JEJ ZE SVÉHO POČÍTAČE!

Pojem "domácí kino" se stále více objevuje ve spotřební elektronice. Dnes již skoro každý i menší obchod s elektronikou nabízí k prodeji televizory s velkou úhlopříčkou obrazu, přehrávače DVD Video, či audiosystémy s pěti reprosoustavami pro prostorový zvuk. Pořízení takového domácího kina není ovšem nejlevnější záležitostí. Ovšem máte-li doma již středně výkonný počítač, nebo plánujete-li nákup nového počítače, můžeme si domácí kino udělat levněji právě z vašeho počítače.

Pro domácí kino se dnes kromě videokazet VHS se záznamem prostorového zvuku Dolby Surround stále více setkáváme s DVD - Video s digitálním záznamem obrazu i zvuku většinou již ve formátu 5.1 Dolby Digital nebo DTS ve vysoké a neměnné kvalitě. Na rozdíl od videokazet si disky DVD můžeme přehrávat i na našem počítači.

Opatřujeme-li si počítač pro práci i zábavu, snažíme se, aby jeho konfigurace již odpovídala vyšším nárokům na multimediální aplikace a hry. V takovém počítači je už absolutní nezbytností rychlý výkonný procesor, rychlá sběrnice typu PCI, dostatek paměti RAM, jednotka CD-ROM, dobrá grafická karta s vlastním akcelerátorem a vlastní pamětí, výkonná zvuková karta.

Pro přehrávání filmů z disků DVD potřebujeme navíc mechaniku DVD-ROM, která je ale kompatibilní i s klasickými CD, CD-R, CD-RW, takže nám i plně nahradí mechaniku CD-ROM. DVD-ROM mechanik je na trhu celá řada značek od renomovaných i méně renomovaných firem. Lze sehnat mechaniky pro řadiče IDE i SCSI, některé mechaniky nabízejí i ruční regulaci rychlosti, či antivibrační systém pro nevyvážené disky.

Při rozhodování o nákupu DVD mechaniky také hraje velké hledisko, zda-li budeme chtít přehrávat DVD -Video disky zakoupené v Evropě, nebo také disky dovezené z jiných DVD regionů, nejčastěji z USA. Většina DVD mechanik na našem trhu je již zablokována pouze pro region 2, tedy Evropský region, takže disky z jiných regionů na těchto mechanikách nejdou přehrát. Lze si ale opatřit multiregionální mechaniku, aby se dali přehrávat disky i z jiných regionů. Ale pozor! Každý Softwarový přehrávač DVD umožňuje pouze 5 změn regionů a pak tuto možnost většinou na grafické kartě uzamkne. Existuje podpůrný software, který umožňuje plynulé přepínání regionů, avšak jeho používání znamená od 1. prosince 2000 porušení nově platného autorského zákona, stejně jako používání cracků na černý software.

Jelikož záznam obrazu je ve formátu MPEG-2, potřebujeme buď výkonný procesor Pentium III 500 MHz či adekvátní, nebo lepší grafickou kartou s integrovaným dekodérem MPEG, který dnes ale obsahuje již každá lepší grafická karta. Pokud si opatříme grafickou kartu s vlastním MPEG dekodérem, stačí nám poměrně méně výkonný procesor. Některými výrobci je uváděné již Pentium 133 MHz a 16 MB RAM. Z vlastní zkušenosti bych se přikláněl spíše již k nějakému Intel Pentium Celeron, či adekvátnímu procesoru jiného výrobce a 64 MB RAM. Pozor, u značky AMD bych se přikláněl až k procesoru K7. Procesory AMD K6 nezvládají tak dobře operace s grafikou a při sledování filmů z DVD se některým uživatelům objevovalo buď "poškubávání" obrazu nebo byl popsán i případ, kdy došlo ke ztrátě synchronizace zvuku z obrazem.

Kvalitnější grafické karty značek (Matrox, ATI, Creative, ASUS...) mají k dispozici i vlastní Softwarový DVD přehrávač, který je programován tak, aby nejlépe využil Hardwarovou konfiguraci karty. Proto se vyplatí si tento přehrávač ke kartě přikoupit, pokud již není s ní prodáván jako komplet. Výše zmíněné karty již mají k dispozici i výstup PAL na televizi bud v podobě konektoru Cinch nebo S_Video. Takže lze obraz z DVD vyvést i na obrazovku televizoru.

Ovšem kvalita obrazu vyvedeného z TV OUT grafické karty na televizor většinou nedosahuje kvality z běžného stolního DVD přehrávače. Přeci jenom zde platíme daň za určitou universálnost. Pokud bychom ovšem chtěli vyvést obraz z našeho počítače z DVD-video do TV v kvalitě běžného DVD přehrávače, potřebujeme specielní kartu určenou pouze k dekódování signálu MPEG-2. Taková se dá na našem trhu nejčastěji sehnat značky Creative DXR3 a je prodávána i v sadě s DVD mechanikou jako tzv. DVD - kitt. Kromě značky Creative se na našem trhu dá sehnat i velmi kvalitní karta Real Magic Hollywood plus od firmy Sigma designs. Tyto karty jsou vybaveny vlastním softwarovým DVD přehrávačem a kvalita obrazu i zvuku je již rovna stolním DVD přehrávačům do cenové hladiny cca 20.000,- Kč...

My se ale v našem článku zaměříme jen na domácí kino v PC, takže se vrátíme k variantě, že film z DVD sledujeme pouze na monitoru počítače a zvuk posloucháme z reproduktorů naší zvukové karty...

Další velkou kapitolou, a u domácího kina asi největší, je otázka zvuku. Na discích DVD-video je už u většiny filmů zaznamenán zvuk ve formátu Dolby Digital, vzácněji ve formátu DTS a u prvních disků i MPEG Multichannel. Co se týče zpracování zvuku v počítačích, tak prakticky všechny lepší zvukové karty dokáží v kombinaci se Softwarem DVD přehrávače dekódovat signál Dolby Digital či starší MPEG Multichannel do dvou, či více zvukových kanálů. DTS zpracovávají jen některé zvukové karty, které ale nejsou běžně k dostání na českém trhu. Leč každý disk se zvukem v DTS je zároveň vybaven i stopou zvuku v Dolby Digital, takže lze si toto DVD přehrát i na počítači.

Klasické hojně používané zvukové karty Soundblaster Live od Creative většinou relativně uspokojivě downmixovali signál Dolby Digital do svých čtyřech kanálů. Při použití Softwarového přehrávače Win DVD 2000 lze získat úspěšný downmix do všech 4 kanálů bez zkreslení původního záznamu Dolby Digital. Přehrávač Win DVD 2000 je však určen pro MS Windows NT 4.0 a MS Windows 2000. V MS Windows 95/98/ME se nechová zrovna nejkorektněji a některé aplikace (MS Media Player) jeho instalace naruší.

Naštěstí se v dnešní době již začaly vyrábět zvukové karty určené i pro sledování filmů z DVD na počítačích, které mají již 5.1 výstupních kanálů, aby mohl být zvuk z formátu Dolby Digital co nejvěrněji reprodukován. V současné době jsou již na trhu takovéto 5.1 zvukové karty všech známých značek, takže je z čeho vybírat.

Ke zvukovým kartám s 5.1 výstupy se samozřejmě vyrábí i specielní reprosoustavy. Pokud nebudeme kartu propojovat s diskrétními vstupy 5.1 na surroundovém audiosystému, je vhodné použít tyto reprosoustavy určené přímo pro daný typ zvukové karty.

Další otázkou je monitor, na kterém chceme sledovat film. Čím větší úhlopříčku obrazovky si zvolíme, tím budeme mít zážitek s filmu lepší. Samozřejmě záleží hodně na našich finančních možnostech, ale devatenáctipalcové monitory se dají dnes opatřit už pod 16.000,- Kč včetně DPH.

Zbývá umístění v místnosti a hlavně rozmístění reproduktorů. Monitor umístěte tak, aby při sledování filmu nebyl pro vás příliš vysoko nebo zas příliš nízko. Reproduktory se z ohledem na prostor a možnosti pokuste rozmístit tak, aby přední levý a pravý svíral při pohledu z vašeho místa poslechu úhel kolem 45°. Monitor musí být pochopitelně uprostřed a pokud možno v jedné rovině. Máme-li soustavu reproduktorů pro 5.1, tak centrální reproduktor umístěte nad nebo spíš pod monitor, aby byl s levým a pravým v jedné rovině (reprosoustavy bývají malé, takže se pod monitor většinou vejdou). Při použití zadních reproduktorů sice výrobce dodává stojánky. Ty ale většinou bývají jen do malé výšky. Zadní reprosoustavy by měly být umístěny po stranách za posluchačem v jedné rovině asi 60 až 90 cm nad jeho hlavou. Při umístění zadních reprosoustav bude záležet částečně na vašem kutilském umění, jak se vám reprosoustavy podaří nainstalovat.

Nepočítejte s tím, že vám reprosoustavy ke zvukové kartě 5.1 poskytnou stejně kvalitní poslech, jako výkonná sestava pro domácí kino. Nepoužívejte malé reproduktory k ozvučení velké místnosti. Na to by svým výkonem asi sotva stačily. Reprosoustavy ke zvukové kartě jsou vhodné k ozvučení malé místnosti nebo okolí pracovního stolu. Při potřebě ozvučení většího prostoru lze s úspěchem použít i výkonnější audio sestavu.

I když se sledování DVD na počítači dá považovat za určitý kompromis, rozhodně při něm nechybí zážitek z filmu a dobrá podívaná. Obraz na monitoru je měkčí a jemnější na detaily, než při sledovaní na klasické televizní obrazovce. Zvuk sice nedosahuje kvalit velké soustavy pro domácí kino, je ale lepší a zřetelnější, než u obyčejné stereofonní televize.

Domácí kino je velmi obsáhlé téma a trh nabízí celou řadu možností a konfigurací, takže náš článek se mohl vzhledem ke své velikosti zmínit o problému jen základně. Proto si myslím, že můžete využít diskusní prostor pod naším článkem k vašim názorům, připomínkám, dotazům i vašim osobním zkušenostem...