Potřebné nástroje

Médium CD-R dnes představuje jednu z nejoblíbenějších metod, jak uschovat větší množství dat pro pozdější použití – a to velmi levně. Všichni o tomto fenoménu ví, počet prodávaných mechanik a médií stále roste, málokdo však již tuší, kolik práce a problémů se skrývá ve výrobě byť jediného cédéčka. Nuže dosti planým řečem – k zapisování potřebujeme počítač, mechaniku CD-R, prázdné médium a obslužný software.

I když pravidlo „rychlejší = lepší“ platí i v případě výběru vhodného počítače, kde budeme chtít zapisovat na cédéčka, můžeme použít jakékoliv morálně nepříliš zastaralé PC či Macintosh, s nímž zapisovací mechaniku zprovozníme. Nezbytné jsou pouze dostatek operační paměti (alespoň 16 MB) a velký pevný disk, odkud budou data na médium zapisována (tedy 650 MB plus nějaké místo navíc na manévrování s daty a rezervu). Při kopírování cédéček můžeme místo disku použít i druhou mechaniku CD-ROM, ta však musí být rychlejší a zdrojové cédéčko nepoškrábané, aby nezpomalovalo čtení nasazením opravným protokolů poškozených dat.

U výběru vhodné mechaniky již buďme obezřetní. Ačkoliv ceny nejlevnějších typů si v korunách již tykají s číslem 10 000, je zde pár dalších kritérií, které bychom měli vzít v úvahu:

 

Rozhraní – obligátní otázka zní: SCSI nebo ATAPI? Pokud budeme k procesu pálení přistupovat jako ke svatému obřadu, při kterém se nesmí ani hnout myší, můžeme s klidným srdcem sáhnout po levnějším ATAPI. SCSI jakožto dražší varianta má obecně lepší přenos dat po sběrnici se skutečným multitaskingem, zapisování na médium by proto neměla vyvést z klidu další souběžná práce s počítačem. Schválně používám podmiňovací způsob, protože i s mechanikou SCSI se každé vypalování nepovede, takže je v obou případech lepší počítač odpojit od sítě a metr opodál se modlit za úspěch.

 

Rychlost zápisu – minimem je dvourychlostní, běžně se používá čtyřrychlostní, koupíme i šestirychlostní a konečně na cestě jsou i osmirychlostní mechaniky. S dostatkem trpělivosti při občasném zapisování si bohatě vystačíme s dvourychlostním zápisem, zaplnění cédéčka až po okraj trvá přes půl hodiny. Teprve při každodenním používání má smysl investovat do rychlostí vyšších.

 

Typ mechaniky – CD-R nebo CD-RW? Otázkou je, zda investovat do budoucnosti a připlatit si za mechaniku CD-RW, která pracuje jak s médii CD-R, tak přepisovatelnými CD-RW; ta však jsou zatím poměrně drahá a málo využívaná. Někteří odborníci předpokládají, že cena médií CD-RW by mohla spadnout na přijatelnou úroveň již za rok a pro některá použití tak nahradit stávající CD-R – kupříkladu společnost Yamaha, průkopník v oblasti zapisovacích cédéček, již vyrábí výhradně mechaniky CD-RW.

Kromě počítačových mechanik CD-R existují i CD-rekordéry určené k nahrávání hudby (například z rádia) obdobně jako magnetofony. Pracují s dražšími médii CD-R (110–140 Kč), kde stejně jako u audiokazet připlácíme za to, že nahrávání je legální.